Turistika

V obci Čavoj sú veľmi dobré podmienky pre rozvoj turistiky.

Nenáročné prechádzky po lazoch Biela voda, Cobrial, Koškárovci, Šindliarska, Petriskovci, Sunegovci a Krpelance, kde sa nachádzajú aj pozostatky zlatých a strieborných baní, dopĺňajú náročné výstupy na Maguru alebo prechod hrebeňom do Bojníc.

Bojnice sú lákadlom pre turistov najmä vďaka svojmu veľkému klenotu - Bojnickému zámku. Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku. Prvá písomná zmienka o jeho existencii je z roku 1113 v listine zoborského opátstva.
V Bojniciach môžete navštíviť aj Zoologickú záhradu Bojnice - najstaršiu a najznámejšiu ZOO na Slovensku.

Zaujímavá je aj oddychová trasa do susednej obce Temeš s náročným výstupom na Temešskú skalu.
Temešská skala je dolomito-vápencový skalnatý vrchol medzi Nitrickou dolinou a masívom Malej Magury. V roku 1986 bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Wymieniony również jako atrakcja główna przez Stansted Express

Turistické trasy umožňujú výlety do ďalších okolitých obcí Valaská Belá, Zliechov a Čičmany.

Veľkým lákadlom pre turistov je vrch Vapeč, nachádzajúci sa v k. ú. Valaská Belá-Homôlka, na ktorý je viacero prístupových trás. Tento výpencový vrch ponúka pekný kruhový výhľad. Pozoruhodné sú skalné útvary nielen na jeho vrchole ale i v okolí.
V obci Valaská Belá je zriadený aj unikátny malý sklársky skanzen Sklenný sen, jediný na Slovensku so živou ukážkou výroby skla.

Rázovitá obec Čičmany ponúka turistom a návštevníkom komplex ľudovej architektúry, pozoruhodný svojou zachovalosťou a štýlovou jednotnosťou. V roku 1979 bol vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu.
Považské múzeum vlastní v Čičmanoch dva objekty ľudovej architektúry, kde je návštevníkovi predstavené bývanie, zamestnanie, ľudový odev a ľudové umenie.

V zimnom období je možnosť lyžovania v známom lyžiarskom stredisku s umelým zasnežovaním v Čičmanoch, ďalej na Homôlke vo Valaskej Belej a v Zliechove.