Prvý júnový deň opäť patril deťom a ich sviatku. Je to deň, kedy myslime na naše deti oveľa viac ako inokedy.
Deň detí bol ustanovený v novembri 949 uznesením zasadnutia rady Medzinárodnej demokratickej federácie žien. Po prvýkrát sa oslavoval 1. júna v roku 1950 v 51 krajinách sveta.
V našej Základnej škole s materskou školou je dobrým zvykom poveriť prípravou programu osláv MDD najstarších žiakov – deviatakov, samozrejme pod vedením učiteľov.
Tí tohtoroční sa museli vžiť do kože našich pra-pra-pra-prapredkov, pretože ich úlohou bolo priblížiť život pravekých ľudí svojim amladším spolužiakom. Výsledkom ich usilovnej a intenzívnej práce bolo nielen obydlie pravekého človeka na školskom dvore, pri ktorom sa oslava sviatku všetkých detí začínala, ale aj deväť športovo-zábavných úloh. Deti pri nich museli predviesť svoju šikovnosť, obratnosť, vytrvalosť, odvahu, ale aj dorozumievacie schopnosti.
Najskôr sa šplhali po lane z priepasti plnej šabľozubých levov, pokračovali prenášaním vody vo vlastnoručne zhotovených nádobách cez rozbúrenú rieku, pravekým posunkovým dorozumievaním a vyberaním hniezd nebezpečných vtákov, do ktorých vôbec nevideli, ale ich ruka sa v nich stretla s kadečím nie najpríjemnejším.
Naprázdno neodišli ani z hry na archeológov. Zem totiž ukrývala praveké šperky, ktoré im boli odmenou za usilovné hľadanie.
Ďalej bolo treba zabojovať o prežitie a v krátkom čase si nájsť potravu vo vymedzenom priestore, správne mieriť oštepom, aby skolili mamuta, alebo zhotoviť úkryt pred búrkou z prírodných materiálov.
Šaman deťom zase prezradil, ktoré zviera charakterizuje ich povahu.
Na základe bodov získaných v jednotlivých úlohách si prevažná časť detí „obhájila titul“ homo sapiens sapiens.
Vyhodnotenie dobrodružnej cesty pravekom bolo vstupnou bránou k ďalšej obľúbenej aktivite – opekaniu špekáčikov. Oslava sa deťom páčila a vydarila sa aj vďaka zhovievavému počasiu: prvé dažďové kvapky tohto dňa spadli až v úplom závere jej programu, pri dojedaní špekáčikov.